Atviras laiškas dėl Lietuvos bibliotekose vykdomo projekto BiblioHealth

Gerbiama Jurga ir Edita,

kreipiuosi į jus šiuo atviru laišku dėl jūsų vykdomo projekto BiblioHealth, kurio tikslas yra “patikimos sveikatos informacijos sklaida vyresnio amžiaus žmonėms“.

Mane neramina tai, kad išsamesniame projekto aprašyme šis tikslas nustumiamas į šalį ir jau teigiama:

KAVB bendradarbiaudama su medikais, psichologais, žiniasklaidos atstovais ir jogos specialistais sieks pagerinti patikimos sveikatos informacijos, aktualios vyresnio amžiaus žmonėms, prieinamumą KAVB ir Kauno regiono bibliotekose. Projektu siekiama skatinti vyresnius žmones propaguoti sveiką gyvenseną, domėtis netradicine medicina, naudotis patikimais sveikatos informacijos šaltiniais (knygomis, elektroniniais išteklias).

Akivaizdu, kad netradicinės medicinos propagavimas tikrai nepakliūna į “patikimos sveikatos informacijos sklaidą“, nes pagal apibrėžimą “netradicinė medicina“ yra ta, kuri:

 • yra neištirta
 • yra ištirta ir yra nustatyta, kad ji neveikia

Vasario 28 dieną jūsų projekto organizuotas renginys buvo skirtas autorei F. Taunytei, kuri propaguoja žinomai neveikiančius gydymo būdus :

Naujoje knygoje gydytoja ne tik kalba apie dvasios ir kūno ligų gydymą, bet ir leidžiasi į tikro lietuvio paieškas. Ji svarsto, kokiomis dorybėmis ir ydomis pasižymi lietuviai ir kaip tautos charakterio savybės paveikia valstybės gyvenimą. F. Taunytė nepamiršta ir praktinių sveikos gyvensenos patarimų. Nemažai dėmesio skiria mitybai, kalba apie pasninkavimą ir gydomąjį badavimą, pateikia įvairių vaistažolių antpilų receptų. Autorė rašo ir apie akupunktūrą, akupresūrą, aiškina, kaip atpažinti ligas pagal akies rainelę.

Mano žiniomis, visi tinkamai kontroliuoti tyrimai rodo, kad akupunktūra, akupresūra ir ligų nustatymas pagal akies rainelę yra pseudo gydymo metodai, kurių efektyvumas niekuo nesiskiria nuo placebo (kitaip tariant – neveikia!).

Manau, kad jūsų projekto tikslas “patikimos sveikatos informacijos sklaida vyresnio amžiaus žmonėms“ yra labai svarbus ir linkiu sėkmės jį įgyvendinant!
Tačiau tai, kad nepaisydami šio tikslo platinate neteisingą, klaidinančią ir nepatikimą informaciją, jūs kenkiate ne tik savo reputacijai, bet, svarbiausia, kenkiate tiems žmonėms, kuriems norite padėti.

Laiško kopiją taip pat siunčiu šiems LR Sveikatos Apsaugos Ministerijos Visuomenės sveikatos departamento darbuotojams:
 • Audrius Ščeponavičius
 • Jūratė Martinonienė
 • Simona Černeckytė
Laiško kopiją skelbiu ir svetainėje http://netikiu.com
Pagarbiai
Linas Jakučionis
Autoriaus pastaba: Originalus laiško formatavimas pakeistas labiau tinkamu interneto svetainei.

7 atsakymai į “Atviras laiškas dėl Lietuvos bibliotekose vykdomo projekto BiblioHealth

 1. Na, dėl badavimo ir vaistažolių nebūčiau toks kategoriškas – tam tikrais atvejais, kai yra medicininės indikacijos, tai gali būti normalios gydymo priemonės. Žinoma, jo turi būti skiriamos kvalifikuoto gydytojo ir toli gražu ne kiekvienam.

  O štai ligos atpažinimas pagal akies rainelę yra gryniausias šarlatanizmas, vadinamas iridodiagnostika. http://en.wikipedia.org/wiki/Iridodiagnosis

  • HMZ, pilnai pritariu. Dėl to aš tuos du dalykus – žoleles ir badavimą tik pabraukiau ir nesakiau, jog jie neveikiantys.

 2. ar sio laisko autoriui yra zinomas toks dalykas, kaip zodziu lingvistika? del patikimos sveikatos informacijos sklaidos savokos cia autorius matyt nesusivokia, kad zmogus realiai selektyviai atsirenka kuo tiketi o kuo ne. Tyrimais nustatyta kad rukymas kenkia zmogaus sveikatai, taciau ar tai reiskia kad zmones masiskai atsisako rukymo? ar narkotiku, alkoholio vartojimo? nors tyrimai ir ju pagrindu teikiama informacija yra PATIKIMA. kodel tat zmones neatsisako siu iprociu? Gal butent del to kad jie ATSIRENKA kuo tiketi o kuo ne. Kur izvelgete problema, susijusia su siuo projektu? O gal tiesiog nesate pakviestas i tribuna, negalite savo PATIKIMOS informacijos pateikti? Tai pasisiulykit, prisidekit prie pilitienes visuomenes kurimo ir palaikymo, nes viska tik nuvertinti ir asaroti visiems postringaujant kaip kazkas vykdo blogus projektus – oj, kaip zema. Gal atsakykit i klausima kas yra geriau – ka nors daryti, ar is viso nieko nedaryti?

  • Rasa, lingvistika – tai bendras mokslų, tiriančių natūralias kalbas, pavadinimas. Taigi ji čia nei į tvorą, nei į mietą, kaip, beje, ir visas tavo postas.

   Palyginimas su rūkymu irgi nevykęs. Žmonės neturi pakankamai medicininių žinių, kad galėtų atsirinkti, kuo tikėti, o kuo ne. Tie, kam ponička su gydytojos diplomu pudrina smegenis “kaip atpažinti ligas pagal akies rainelę“, negali atsirinkti, kas yra tiesa ir kas ne – tam reikia turėti medicininį išsilavinimą.

   • Medicininis išsilavinimas nėra būtinas (žr. mano antraštę “aš ne daktaras, bet…“), bet reikia suprasti ir kaip mokslas veikia ir reikia turėti pakankamai biologijos, fizikos, fiziologijos žinių, kad galėtum pradėti skirstyt pelus nuo grūdų.

  • Rasa, klausi “Kur izvelgete problema, susijusia su siuo projektu?“… Problema ta, kad šiame projekte platinama klaidinanti informacija apie sveikatą. Manau, kad tokios informacijos sklaida yra labai žalinga.

 3. Gaila, anksčiau tokiais dalykais nesidomėjau, tik dabar perskaičiau šį laišką ir žaviuosi pono Lino realybės suvokimu ir drąsiu šarlatanizmo demaskavimu. Rasa klausia, gal geriau ką nors daryt, nei nedaryt nieko? Rasele, galima, aš atsakysiu? Jei ką darai, nuo pat pradžių daryk teisingai ir nemeluok. Jei taip nesugebi, tai jau geriau nedaryk nieko – kitiems nuo to bus tik geriau.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s