Kas bus po mirties?

Prieš keletą dienų Lietuvos ateistų Facebooko grupėje kažkas uždavė klausimą:

Tai kas bus po mirties?

Analogiškas klausimas kiek seniau buvo užduotas ir svetainėje klausk ateisto:

Ar manai, kad po mirties nieko nėra? Kad žmogus tiesiog gyvena, kad tik gyventų? Po mirties žmogus tiesiog išnyksta? Manau, kad žmogus yra unikalus ir tikrai yra kažkas daugiau, ko galbūt mes nežinome.

Apie žmogaus unikalumą, gyvenimo prasmę ir apie tai, kad mes tikrai kai kurių dalykų nežinome aš nekalbėsiu. Svarbiausia yra tai, kad, mes gerai išmanome apie daugelį dalykų. Ir tai, kas nutinka žmogui po mirties papuola būtent į šią puikiai perprastų dalykų sritį.

Žmogaus samonė ir savęs suvokimas yra smegenų veiklos padarinys. Veikiant smegenis (pvz. sužalojant, pervargstant, vartojant alkoholį, narkotikus, vaistus, kavą, užmiegant) keičiasi ir žmogaus sąmonė. Nustojus veikti smegenims žmogaus sąmonė paprasčiausiai išnyksta, nes nebeveikia ją palaikantis “prietaisas“. Galim paprasčiausiai tai palyginti su nebeįjungiamai sulūžusiu kompiuteriu – kompiuteris sulūžo, tad ir kompiuterio skaičiavimai išnyko.

Papildomam skaitymui

4 atsakymai į “Kas bus po mirties?

 1. Dar niekas taip ir neišsiaiškino, kokiu būdu sąmonė atsiranda ar kaip ji veikia, taigi ir taip drąsiai teigti, kad viskas yra tik smegenų veiklos pasekmė negalime. Kodėl sąmonės niekas negali sumodeliuoti kompiuteriuose?.. Ir apskritai, jei viskas yra tik smegenyse, kaip juos tokias protingas galėjo sukurti neprotingi ir nemąstantys Visatos dėsniai?

  • Dar niekas taip ir neišsiaiškino, kokiu būdu sąmonė atsiranda ar kaip ji veikia, taigi ir taip drąsiai teigti, kad viskas yra tik smegenų veiklos pasekmė negalime.

   Manau, kad tu darai neformalią logikos klaidą, kurią galima būtų apibūdinti “jeigu nežinome visko, tai tuomet nežinome nieko.“ Apie tai, kaip smegenų veikla sukelia sąmonę net mokslas yra – cognitive neuroscience https://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_neuroscience.

   Kodėl sąmonės niekas negali sumodeliuoti kompiuteriuose?

   Šiam klausimui tinka tas pats atsakymas, kaip ir klausimui: “kodėl mes dar neišsiaiškinome absoliučiai visko apie absoliučiai viską?“. Tai užtrunka laiko, resursų, trūksta daugelio detalių, reikia, kad būtų sukurtos atitinkamos technologijos.

   Ir apskritai, jei viskas yra tik smegenyse, kaip juos tokias protingas galėjo sukurti neprotingi ir nemąstantys Visatos dėsniai?

   Mano, kaip ne specialisto pateiktas trumpas evoliucijos apibendrinimas būtų tikrai nepilnas, tad jei skaitai angliškai, perversk Berkelio universiteto paruoštą evoliucijos ir jos mechanizmų pristatymą https://evolution.berkeley.edu/evolibrary/article/evo_01 , o dar geriau susirask kokio nors universiteto pirmo kurso paskaitas apie evoliuciją (pvz. kai kurie universistetai skelbia savo paskaitų įrašus per itunes ir youtube)

   • Tai kaip iš tiesų yra? Sutinki, kad dar labai daug nežinome, bet jau iš anksto žinai, kas bus atrasta — būtent, kad visa žmogaus sąmonė yra tik smegenyse, sudarytose tik iš mums jau žinomų fizikinių elementariųjų dalelių? Kas tai, aiškiaregystė? Man labiau patiktų konkretūs įrodymai.

    Kaip supratau, tas kognityvinis mokslas nagrinėja žmogaus pažinimą ir pojūčius, ne sąmonę.

    Apie smegenis čia labiau filosofinis klausimas, o ne apie evoliuciją. Kodėl manai, kad tavo smegenys, kurios tėra tik neprotingų ir nemąstančių Visatos dėsnių padarinys gali racionaliai mąstyti? Kur kas racionalaus proto pradas? Jei į tai atsako evoliucijos teorija, gal gali nukopijuoti konkrečią citatą? Arba, iš kur atsiranda naujas protingas DNR kodas koduojantis naują naudingą organizmo funkcij, kurią vėliau evoliucija gali atrinkti kaip tinkamą naujų rūšių atsiradimui.

 2. Jonai, dėl jūsų pasakymo “Sutinki, kad dar labai daug nežinome, bet jau iš anksto žinai, kas bus atrasta“: būtent tai ir yra mokslas – yra dalykų kuriuos tikrai žinome, pagal juos galime numatyti keletą potencialių hipotezių ir numatyti realiausią ateities atradimų scenarijų. Todėl galime tikėtis/numatyti kas bus atrasta. O jūs kažkodėl linkęs visus tuos mažus atradimo žingsnelius atmesti ir pasirinkti staigaus stebuklo kelią – neva tai “atsiranda naujas protingas DNR kodas koduojantis naują naudingą organizmo funkciją“. Ta funkcija neatsiranda staiga, o išsivysto evoliucijos eigoje. Kaip supratau iš jūsų parašymo “atsiranda naujas protingas DNR kodas koduojantis naują naudingą organizmo funkciją, kurią vėliau evoliucija gali atrinkti kaip tinkamą naujų rūšių atsiradimui.“ jūs manote kad staiga atsiranda naujas genas (pavadinkime jį “protingas žmogus“) kuris apima visas “protingumo“ ir “sąmoningumo“ funkcijas ir žmogus staiga tampa protingas, jam tik tereikia išgyventi evoliucijos eigoje. Tačiau iš tikrųjų “protingo DNR kodo“ nėra, yra maži evoliucijos gabaliukai mutacijos keliu, hipotetiškai pavadinkime taip:“organizmas mutuoja ir išskira fermetą x kuris leidžia smegenims signalus (tarkim, vaizdo) apdoroti 1% greičiau“, tada toks greičiau mąstantis/pastabesnis organizmas turi 1% didesnę tikimybę išgyventi ir susilaukti palikuonių, elementaru kad kuo daugiau tokio fermento turi palikuonys, tuo didesnį tikimybė kad jie išgyvens, toliau evoliucijos eigoje tokie fermentai galtbūt nulemia kad smegenys didėja ir gyvūnas darosi vis “pastabesnis“, po to su didesnėmis smegenimis gali atlkti daugiau “skaičiavimų“ ir t.t. Bet taip NĖRA. Nėra tokios AIŠKIOS ribos kad pasakytumėm “šitas gyvūnas neturi geno X ir dėl to dar nėra protingas“ o “šis gyvūnas turi geną X dėl to jis protingas“. Nėra to “protingo DNR kodo“, nėra tokio momento.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s