Vaikai veganai

Screenshot from 2015-05-22 18:17:12

Suradęs šį klausimą peržvelgiau visas atsakymuose pateiktas nuorodas. Vienintelė tikrai tinkama mokslinė nuoroda buvo JAV dietologų asociacijos pozicija vegetariškų dietų atžvilgiu teigianti, kad “tinkamai suplanuotos vegetariškos ir veganiškos dietos yra sveikos ir pakankamai maistingos“.

Nežinau, ar klausiančioji yra įsitikinusi, kad jai pavyks tinkamai suplanuoti tą dietą savo vaikui.

Aš siūlyčiau pasitarti su mitybos specialistu. Angliškai kalbančiose šalyse dietologai (dietitians) paprastai yra kvalifikuoti specialistai, tuo tarpu “nutrinionist“ vadintis gali bet kas. (http://en.wikipedia.org/wiki/Nutritionist: In many countries and jurisdictions, the title “nutritionist“ is not subject to professional regulation).

Įdomu, tai kad komentaruose po šiuo klausimu buvo pateikta apie 20 nuorodų. Dauguma jų  buvo į šiaip veganų svetaines su įvairiais mitybos patarimais. Ir kokios 3-4 nuorodos buvo grynai ideologija grįstos antimokslinės svetainės bei iš veganų bandančių pasipelnyti šarlatanų svetainės.

Aš asmeniškai siūlau nežaisti su vaiko sveikata, o prie veganiško gyvenimo būdo ir filosofijos pratinti po truputį. Nepamirškite, kad žmonės yra visaėdžiai, o veganizmas yra labiau filosofinis požiūris (su savais sveikatos privalumais ir trūkumais).

4 atsakymai į “Vaikai veganai

 1. Šiaip dauguma šiuolaikinių veganų nesuvokia, jog istoriškai veganizmas atsirado visai neseniai – II pasaulinio karo metu ir po jo. Ir jo ideologija rėmėsi tuo, kad tuometiniais moksliniai skaičiavimais buvo nustatyta, jog planeta nepajėgs išmaitinti augančio žmonijos kiekio radikaliai nepakenkus gamtai ir aplinkai, todėl dalis ta problema susirūpinusių piliečių priėmė sprendimą, jog reikia propaguoti augalinio maisto valgymą, nes jo pagal masę galima pasigaminti gerokai daugiau, nei gyvulinio. Prie šios grupės netrukus prisidėjo kita grupė, kuriuos galima pavadinti “etikais“, kurie teigė, kad bet koks savimonę turinčių organizmų žudymas yra neetiškas, todėl mėsos valgymas prisideda prie neetiško elgesio. Sveikatos problemos pradiniame etape beveik nebuvo nagrinėjamos, apart keleto atskirų atvejų, kurie dažniausiai susivesdavo į alergijas nuo maisto, pvz., pieno netoleravimas ir pan. Jos išdygo daug vėliau, kai sveiko maitinimosi idėjos tapo madingos ir daugiausia problemų išsivysčiusiose šalyse pradėjo kelti ne badas (kuris prieš II pas. karą Europoje buvo labai realus ir pakankamai dažnai pasitaikantis reiškinys), o persivalgymas ir viršsvoris. Mėsa, būdama daug kaloringesniu ir lengviau įsisavinamu maistu, tapo pirmu taikiniu į ką buvo nusitaikyta bandant kovoti su viršsvoriu, o ypač bet kokie mėsoje esantys riebalai, kas tik paskatino veganus propaguoti savo dietą ne tik kaip priemonę išsaugoti planetą, bet ir kaip sveiko maitinimosi pavyzdį – kas anaiptol nėra visiškai teisinga ir ko pradžioje veganizmo ideologai tikrai nepropagavo. Taip pat vėliau, jau po veganizmo ideologijos sukūrimo ir veganų judėjimo atsiradimo, įvyko vadinama žemės ūkio revoliucija, stipriai padidinusi žemės ūkio produktyvumą ir kurios dėka Europa pirmą kartą po prieš kelis šimtus metų įvykusios industrinės revoliucijos iš maistą importuojančio regiono tapo vienu iš didžiausio pasauliniu maisto eksportuotoju – nepaisant padidėjusio gyventojų skaičiaus, kuris nepakankamu maitinimųsi anaiptol nesiskundžia. Taip pat atsirado nemažai mokslinių tyrimų, kuriuose daromos pagrįstos išvados, kad tam tikras kiekis gyvulininkystės yra naudingas išsaugojant gamtą ir aplinką, nei vien tik gryna augalininkystė, pvz., avių ar galvijų ganymas kalnuotose ar dykumingose vietovėse ne tik sąlygoja pievų tręšimą, bet ir yra gerokai efektyvesnis ir tvaresnis tokių teritorijų panaudojimas, nei jų pavertimas sėjamais laukais, kam prireiktų radikaliai keisti landšaftą, naikinti esamą aplinką, naudoti daug technikos ir degalų norint efektyviai ir mechanizuotai nuimti derlių, jau nekalbant apie cheminių trąšų naudojimą dirvos derlingumui užtikrinti.

  Dabar gaunasi, jog pradinė “ekologiška“ veganizmo“ idėja apie aplinkos išsaugojimą visiškai sunaikinant jų nuomone “kenksmingą“ gyvulininkystę, pasirodė esanti klaidinga. Todėl šiais laikais veganizmo ideologai remiasi dviem idėjomis – nežudymo etika (kurią paneigia tyrimai, nurodantys, jog perėjimas prie grynos augalininkystės nužudys gerokai daugiau gyvūnų, tiesa, netiesiogiai – kas irgi kertasi su etika) bei dietos sveikumu (kas iš viso yra labai tiesiogiai klaidinga, nes visi veganizmo ideologai kalba apie būtinumą šią dietą “derinti“, kas savaime reiškia, jog ji nėra tobula. Ypatingai veganai kenkia nuo B klasės vitaminų trūkumo – kuriuos žmonija evoliucijos metu įprato gauti būtent iš mėsos ir kitokių gyvulinės kilmės produktų, ir kurių augalinės kilmės produktuose yra ypač mažai, o pvz., B12 vitamino praktiškai nėra, todėl šį vitaminą veganų organizacijos rekomenduoja naudoti tikslinių maisto papildų formoje). Todėl galima daryti išvadą, jog veganizmo judėjimas remiasi ne tiek konkrečių tyrimų pagrįstais rezultatais, o daugiau aklu tikėjimu. Tai yra, jis iš esmės tapo religijos rūšimi, t.y. remiasi ne logika ir protu, o jausmais. Pilnai pritariu, kad suaugęs žmogus vardan tikėjimo gali eksperimentuoti savo kūnu, taikydamas jam vienokia ar kitokia ideologija pagrįstą dietą, tačiau su vaiko organizmu geriau neeksperimentuoti.

 2. Siaip sito tinklapio autorius nesuvokia vieno dalyko – VISA info ateinanti is JAV instituciju kaip Vezio, Diabeto, Dietologijos, SIrdies, PSichologijos – yra MELAS, slamstas ir sufabrikuoti tyrimai. O tu beveik vsiada jais remiesi.
  Amerika yra nesveikiausia tauta pasaulyje, o tu remiesi ju tyrimais ir nesneku tik apie si straipsni. A spats manau jog veganai yra kvaili ir kenkia sau..bet zinau viena -minetos organizacijos yra melagingos ir ju siekis tik milijardai kuriuos jie gauna.
  DIebeto puslapyje parasyta jog reikia valgyti poli nesociasias rugstis ir pan – kai tuo tarpu FAKTAS jog diabeta sukelia butent riebalai. Ir buten tie patys pamineti. Yra saliu (ispanija pvz) kur diabeta gydo CUKRUMI ir labai geri rezultatai.
  Kadangi yra ivairiu diebeto rusiu ir as nelabai jas zinau, bet mano info tikrai nera is pirsto lauzta. Beta lasteles naikina polinesociosios rugstys. O ju nebuvimas ir sukelia diebeta.

  Amerikos sirdies asociacija skanduoja jog holesterolis sukelia infarkta-kai nera NE VIENO irodymo ta patvirtinti, yra priesingu-jog jis apsaugo.
  ir t.t.t.

  • Taipogi diatologai amerikos – visi sako sotieji riebalai blogai!!! Kai per 60 metu nera NE VIENO tyrimo, jog jie blogai. Atvirksciai yra daug tyrimu kur irodoma jog sotieji riebalai yra sveika ir netgi prailgina gyvenima, augo nuo sirdies lygu.

   • Tomai, panašu, kad klysti. Pasidalink nuorodom, pabandysiu padėti išsiaiškinti tiesą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s